خانه ویلایی استال

معمار: Pierre Koeing

موقعیت بنا: Los Angeles-USA

 

 

خانه ویلایی استال

خانه ویلایی استال

 

در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی نوعی از خانه های ویلایی در آمریکا رواج یافت که در طراحی و ساخت آنها از اصول مشترکی نظیر استفاده بهینه از انرژیهای طبیعی، ساخت صنعتی مسکن و به حداقل رساندن هزینه ها پیروی میشد.

 «پیر کواینگ» را می توان استاد طراحی این نوع از ویلاهای آمریکایی دانست که در تمامی آثار مسکونی او ایده هایی ساده اما تحسین برانگیز به خلق فضاهایی مدرن و لوکس انجامیده است. اما در میان خانه های بسیاری که وی طراحی کرده است «خانه استال» که بر فراز تپه های هالیوود ,با استخر و دیدی وسیع به شهر گسترده شده است ,معروف ترین و برجسته ترین کار وی می باشد که تمامی شاخصه های آثار او نظیر ساخت کم هزینه, حداکثر بهره از منظر و نور طبیعی و توجه به سازه های متفاوت و جدید را به وضوح می توان در آن مشاهده نمود.

 «استال» از پتانسیل زمین به جهت دارا بودن دید فوق العاده ای که به شهر داشت، آگاه بود و درصدد بود تا خانه ای در آن سایت بنا کند که حداکثر استفاده را از این قابلیتها برده باشد. وی با تعدادی از معماران لس آنجلسی تماس گرفت اما هیچ یک قادر به برآوردن خواسته او مبنی بر تامین دید ۲۷۰ درجه در آن سایت با شیب زیاد نبودند. استال خانه ای فراخ و وسیع میخواست شامل دو اتاق خواب و یک استخر شنای بزرگ اما بودجه کمی میتوانست در اختیار معمار قرار دهد. سرانجام کواینگ به دلیل پتانسیل های سایت راضی به عقد قرارداد با وی گردید .نگاهی دقیق به نقشه های خانه نشان میدهد که چطور کوانیگ از این جنبه های مثبت سایت بهره گرفته است وی به دلیل نامرغوب بودن زمین سنگی پروژه از سیستم قاب صلب استفاده کرد تا دیگر نیازی به سیستم پایه ستون نباشد.

 

خانه ویلایی استال

خانه ویلایی استال

 

 

دسترسی اصلی در ضلع غربی یعنی محلی که پارکینگ روباز نیز قرار دارد تعبیه شده است. با عبور از راهرویی که در امتداد اتاقهای خواب کشیده شده است ورود به حوزه آشپزخانه و پیش فضای ورود می گردد.

این قسمت محل اتصال دو مستطیل اصلی پلان L شکل است بالی که در امتداد شمال – جنوب کشیده شده است نشیمنی با دید منحصر به فرد را در خود جای داده است .مستطیل دیگر شامل اتاق خواب بزرگی برای کودک است که میتواند توسط پارتیشن های متحرک به دو اتاق مجزا تقسیم شود. اتاق خواب والدین نیز نشیمن و سرویس بهداشتی مجزا دارد. ردیفی از گنجه ها دیوار صلبی که با خیابان همجوار است را می پوشانند. پیداست که معمار از دید به خیابان پرهیز کرده است و هر دو اتاق خواب از فراز استخر دیدی وسیع به شهر دارند.

 

خانه ای که تا بدین حد لوکس به نظر میرسد ,در زمان خود با هزینه کمی ساخته شده و جزو خانه های ارزان قیمتی بود که در تپه های هالیوود – منطقه ای که ساخت و ساز به جهت نامرغوبیت زمین بسیار مشکل بود بنا گردید. این خانه از زمان ساخت تاکنون مورد استفاده مالکینش بوده که این امر نشانه رضایت ساکنین از خانه میباشد با جانمایی دیوار صلب در امتداد خیابان معمار موفق به ایجاد حداکثر امنیت و استقلال برای فضاها شده است.

 تهویه و جریان هوا از طریق دیوارهای شیشه ای که سه جانب ساختمان را در برگرفته اند به خوبی امکان پذیر است. مصالح سازنده خانه عمدتا فولاد و شیشه .است مبلمان آشپزخانه پیش ساخته بوده و جانمایی آنها به شکلی است که مانع دید نباشند.

سازه قسمت پیش آمده تیرهای تقویت شده بتنی هستند قاب فلزی و پوشش سقف یک تکه بوده و به هم جوش داده شده اند در نتیجه تمام اتصالات فولادی در مقابل نیروی لنگری مقاومند. هیچ دیوار باربری تلاش معمار برای تأمین دید ۲۷۰ درجه به شهر را از بین نبرده است. تیرهای فولادی و ستونهای متصل به آنها و نیز شومینه به صورت پیش ساخته به سایت آورده شدند و همه ظرف یک روز برپا و نصب گردیدند مدول سازه ای بزرگ نیز منجر به خلق فضاهایی وسیع و فراخ و نیز کاهش تعداد شمع ها در پی ساختمان گردید. در سال ۱۹۸۹ پروژه کواینگ در نمایشگاهی در لوس آنجلس مورد توجه معماران قرار گرفت و برای همیشه در تاریخ معماری مدرن ثبت شد.

 

 

خانه ویلایی استال

خانه ویلایی استال

طراحی ویلا

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر