ویلا ساوا

ویلا ساوا

خانه ویلایی ساوا

معمار: Le Savoye

موقعیت بنا: Poissy -France

 

هر چند که در نظر بسیاری از صاحب نظران تصور خانه به منزله ماشینی برای زندگی بسیار اغراق آمیز به نظر میرسید اما با این وجود ویلا ساوا را می توان تبلور اندیشه های عملکردگرایانه لوکوربوزیه در خصوص مسکن مدرن دانست همچنین در طراحی این بنا به روشنی می توان وفاداری لوکوربوزیه به پنج اصلی که وی در سال ۱۹۲۶ در رابطه با معماری معاصر و تکنولوژی جدید تدوین نموده بود را به وضوح مشاهده کرد.

این پنج اصل عبارتند از: -۱- پیلوت در همکف؛ جانمایی ستونهایی در همکف که ساختمان را از روی زمین بلند کنند

2- باغ روی بام, ساخت بام مسطح بر روی بام

3- پلان آزاد؛ امکان جابه جایی دیوارهای داخلی در طبقات

4- پنجره های طویل و سرتاسری

5- نمای آزاد؛ استقلال دیوار از وظیفه تحمل بار

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا در چمنزار وسیعی قرار دارد که درختان بسیاری پیرامون آن را فرا گرفته اند. ورودی اصلی سایت در جنوب قرار دارد اما اصلی به بنا در ضلع شمالی جانمایی شده و این مسیری است که می بایست با ماشین طی شود لوکوربوزیه قصد داشت تا با این ترفند مخاطب خود را گرداگرد ویلا چرخانده و با این کار ویلا ساوا را همچون اثری در یک گالری به نمایش بگذارد پیداست که معمار در طراحی این بنا هیچ تلاشی در جهت خلق وحدت میان ساختمان و زمین نکرده است وی ویلا را در میان طبیعت اما در نقطه ای که هیچ درخت و یا پستی و بلندی ای دورنما و چشم انداز آن را مسدود نکرده باشد بنا نموده است ویلا ساوا در قالب مکعب مستطیلی بر فراز ستونهایی که پیلوتی را محصور میکنند بنا شده این مکعب کامل نیست و بدنه های آن در دو جهت جنوب شرقی و جنوب غربی  سبک شده اند تا نفوذ نور طبیعی به داخل امکان پذیر گردد. مقطعی از هر بخش ویلا نشان میدهد که چگونه منظر و طبیعت به تمام فضاهای ای داخلی آن نفوذ کرده است.

ویلا ساوا

ویلا ساوا

فضای پارک ماشینها در پیلوت زیر ساختمان تعبیه شده و در واقع گاراژ و اتاقهای خدمتکاران در سه گوشه پیلوت و پشت دسترسی های عمومی قرار گرفته اند. در بدو ورود به بنا، پس از گذشتن از دیوار شیشه ای دسترسی به طبقات بالاتر توسط یک پلکان مارپیچ تندیس گونه و یک شیبراه (رمپ) میسر گردیده است. در نظر لوکوربوزیه، پلکان عنصری جدا کننده است حال آنکه شیبراه پیوند دهنده فضاها میباشد. حرکت این شیبراه از تراز همکف آغاز میشود که در دو بخش یکی در داخل بنا و دیگری در امتداد دیوار خارجی آن به آسمان سر بر می دارد و در واقع به مثابه تفرج معمارانه با شکوهی است که از ورودی خانه آغاز می شود درون آن را می شکافد و به تراس بام ختم میگردد بدین ترتیب در این ساختمان به خوبی ارتباط میان فضا و زمان مشهود می گردد. آنچه بیش از هر چیز در شاهکار لوکوربوزیه خود نمایی میکند گشودگی حجم در مرکز و خلق فضایی باز در ترازی بالاتر از سطح زمین است. که منبع اصلی نورگیری فضاهای داخلی نیز محسوب می شود. همچنین چگونگی اتصال این فضا به فضای سبز بام توسط شییراه موجب پیوند بام به فضاهای اصلی و کارکردی بنا شده است. لوکوربوزیه برای جدا ساختن فضاهای عمومی و خصوصی از یکدیگر از فرم L شکل استفاده کرده است. دوسوم فضای نشیمن با پنجره هایی عریض و کشیده به فضای بیرون دید دارند. ضلع سوم که رو به تراس دارد شامل درهایی است شیشه ای که نیمی از آنها قابلیت باز و بسته شدن را دارند، از این رو فضای این اتاق میتواند به آسانی به تراس الحاق گردد. در طی جنگ جهانی دوم ویلا ساوا شدیداً آسیب دید و به انبار علوفه بدل گشت در سال ۱۹۵۹ به مالکیت شهرداری درآمد و مسوولان در صدد خراب کردن آن برای ساخت مدرسه برآمدند. اما اندکی قبل از عملی شدن این ایده «آندره مالرو» وزیر فرهنگ فرانسه شاهکار لوكوربوزینه را از تخریب نجات داد. اکنون این ویلا جزئی از اموال بنیاد لوکوربوزیه به شمار می رود.

ویلا ساوا

ویلا ساوا

 

 

 

 

ویلا ساوا

ویلا ساوا

 

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

ویلا ساوا

طراحی ویلا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر