خانه ویلایی سلامت لاول

معمار: Richard Neutra

مقعیت: لس آنجلس ، آمریکا

خانه ویلایی سلامت لاول

خانه ویلایی سلامت لاول

زندگی سالم و ارتباط تنگاتنگ سلامتی با شرایط محیط های مصنوع از جمله مسائلی بود که در معماری دهه 20 میلادی بسیار مورد توجه قرار گرفت و پیرو آن از ساختمان ها,خصوصا خانه های مسکونی به مثابه فضایی آرام,پر نور و سرشار از هوای تازه یاد شدکه بیش از هر چیز می بایست ضامن سلامت ساکنین باشد.

دکتر « فلیپ لاول» و همسرش مشتاق و پیشرو در طریقه زندگی سالم بودند. وی مقالات زیادی در این زمینه منتشر کرده و به سهم و نقش معماری در پیشبرد اهدافش اعتقاد داشت. دکتر لاول در سال 1927 از «ریچارد نیوترا» که در آن زمان به عنوان طراح و ناظر در نیویورک و شیکاگو مشغول به کار بوده و از جمله معمارانیست که خانه و ویلا های اشرافی آمریکایی بسیاری در طول فعالیت حرفه ای خود طراحی نموده است,دعوت کرد تا خانه ایی جهت اقامت وی با خانواده اش با معیار ها و توقعاتی که در ذهن داشت بسازد.

گفتنی است که دکتر لاول پیش از آن نیز از «پل رودلف»,معمار برجسته آن زمان برای ساخت ویلای ساحلی خود دعوت کرده بود که ساخت آن از سال 1922 تا 1926 به طول انجامید.

نتیجه مذاکرات دکتر لاول و ریچارد نیوترا طراحی ساختمانی بود که برای همیشه در تاریخ معماری مدرن ثبت گردید و سالانه هزاران نفر از آن دیدن می کنند.

سایت پروژه زمینی سرسبز و شیب دار واقع در یکی از تپه های حومه شهر لس آنجلس است که معمار هوشمندانه از شیب آن در طراحی خود بهره جسته است,به نحوی که بنا در سمت ورودی آن یک طبقه به نظر می رسد در حالی که سایر طبقات به نرمی در توپوگرافی سایت قرار گرفته اند.

چنانچه در مقطع نیز مشاهده می شود «خانه سلامت» شامل پیلوت و سه طبقه مجزاست که به آرامی بر روی تپه قرار گرفته اند. ورود به این بنا تنها از طریق پلی در فراز تپه میسر می باشد.در همان تراز گاراژ مستقلی در ضلع جنوب جانمایی شده که به نظر می رسد سر بالایی تپه را در آغوش گرفته ,این تراز همچنین شامل هال ورودی است که دسترسی به طبقه پایین را توسط پلکان وسیعی میسر می سازد.در این طبقه نشیمن اصلی,فضای مطالعه و اتاق های خواب با دید و منظری فوق العاده به شهر جا نمایی شده اند.در این بنا نیز همچون بسیاری از خانه های آمریکایی آن دوران ,پلکان و شومینه گذشته از نقش عملکردی عناصری مهم و نمادین محسوب می شوند,در همین راستا نیوترا در مکان یابی و طراحی این عناصر سعی در شاخص نمودن آن ها داشته است,پلکان بنا توسط پنجره هایی وسیع غرق در نور و همچون مجسمه ایی در قلب خانه نمایان گردیده است.

ارتباط فضاهای خانه با طبیعت و فضای باز پیرامون آن از مهم ترین  ایده های طراحی در خانه سلامت لاول است,از این رو همه اتاق ها دارای تراس های جداگانه ای هستند که جهت استراحت ساکنین و استفاده از تابش آفتاب طراحی شده اند.سطح دوم این بنا شامل نشیمن وسیعی همراه با فضای غذا خوری است که به ایوان بزرگی دسترسی دارد.

همچنین کتابخانه ,آشپزخانه و اتاق مهمان در این طبقه جانمایی شده اند. در پایین ترین تراز فرورفتگی عمیقی در حجم وجود دارد که شامل یک تراس و نیمی از استخر شنا می باشد.

این فضا که در واقع پیلوت ساختمان نیز به شمار می رود,تداعی کننده تراس های «لوکوربوزیه» است که با توجه به خصوصیات این سایت,در زیر ساختمان قرار گرفته است. استفاده از سیمان ورنگ سفید در جداره های خارجی و پرهیز از هر گونه تزیینات نیز از دیگر مشابهت های آثار نیوترا با طرح های لوکوربوزیه می باشد.

خانه سلامت لاول همچون مکعبی است سه طبقه  که دیوار های آن در طبقات عقب نشینی کرده اند,این عقب نشینی و کنسول شدن کف ها نیز در واقع توسط آویختن آن ها از تیر های سقفی که کنسول شده میسر گردیده است.

ساختمان قابی سبک با ستون های محیطی دارد و سقف ها و کف ها توسط خرپا های مشبکی نگه داشته می شوند.این بنا,نخستین خانه آمریکایی است که به واسطه معمار توانمندش در ساخت آن از تکنولوژی به کار رفته در آسمان خراش ها و فولاد سبک استفاده شده است.

خانه ویلایی سلامت لاول

خانه ویلایی سلامت لاول

خانه ویلایی سلامت لاول

خانه ویلایی سلامت لاول

خانه ویلایی سلامت لاول

خانه ویلایی سلامت لاول

طراحی ویلا

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر